Stále více občanů z České republiky využívá příležitosti stát se vlastníkem nemovitosti na krásném španělském pobřeží. Investice do této koupě v současné době patří k nejzajímavějším ze způsobů, jak kladně a dlouhodobě zhodnotit své finanční prostředky. Španělsko je pro tento typ investic ideální zemí. Je to země  s nádherným počasím, velikým potenciálem přírodních krás a historických památek, čistým mořem vesměs s písečnými plážemi a pro občany ČR příznivými cenami zboží a služeb v nepoměrně vyšší kvalitě. Dalšími výhodami je blízkost destinace a dobrá dopravní dostupnost - letecky několikrát týdně, zdravotnictví na vysoké úrovni a v rámci EU, nižší imigrace než v okolních zemích EU...

Ve Španělsku není problém koupit nemovitost od garsoniery, přes byty různých velikostí, bungalovy, různé typy a velikosti domů. Rovněž není problém zabezpečit individuální výstavbu dle představ investora. Důležitou skutečností je, že ve Španělsku lze pořídit nemovitost prakticky za nejpříznivější cenu v celé západní a jižní Evropě.

Co se týká místa pro koupi nemovitosti, lze toto realizovat prakticky po celém pobřeží Španělska a to od severu při pobřeží Costa Brava, přes Costa Dorada, Costa del Azahar, Costa Blanca, Costa Calida, Costa Almeria až po nejjižnější Costa del Sol. Rovněž také nabízíme nemovitosti na Baleárských a Kanárských ostrovech a na dalších místech včetně Barcelony a Madridu. Pro celoroční možnosti pobytu je však nejvíce doporučovanou oblast Costa Blanca z důvodu nejstabilnějšího celoročního počasí, nepatrnému množství srážek a léčivých účinků zdejšího klimatu na lidské zdraví a samozřejmě Costa del Sol. Investoři nejvíce preferují oblasti Costa Blanca a Costa del Sol. Dle lokality, kvality nemovitosti a jejímu pronájmu se dá kalkulovat s investičním zhodnocením ve výši 6 - 9 % p.a.

Hypotéky

Pokud se rozhodnete ke koupi nemovitosti ve Španělsku, budete zvažovat buď platbu v hotovosti, nebo financovat nákup částečně s pomocí hypotéky. Partnerská společnost ve Španělsku toto pro naše klienty zabezpečuje s vybranými španělskými bankami, které Vám mohou nabídnout velice příznivé podmínky. Můžete pomocí hypotéky financovat až 70% ceny Vaší nemovitosti. V současné době jsou velice příznivé úrokové sazby a to Euribor + 1- 4% záleží na bonitě a bance). Doba splácení je 5,10,15 nebo 20 let s věkovým limitem pro doplacení poslední splátky do 75 let věku. Pro naše klienty rovněž zajišťujeme financování z ČR ve spolupráci s Českou spořitelnou.

V této fázi Vám pomůžeme v celém procesu vyřizování všech formalit. Hypotéka nabývá platnosti v den podepsání kupní smlouvy. V případě zakoupení nemovitosti je samozřejmostí bezchybné právní ošetření celé transakce prostřednictvím právníka, notáře, zápisu do katastru nemovitosti v dané lokalitě a všechny další potřebné záležitosti.

Daně a poplatky

Jelikož zájem o reality ve Španělsku neustále roste, je velmi důležité znát při výběru svůj rozpočet. Nicméně byste neměli zapomínat ani na dodatečné náklady, které jsou s koupí spojené a pohybují se mezi 13 - 15% z ceny nemovitosti. Níže Vám nabízíme přiklad dodatečných nákladů:

  • IVA - 10% (španělský ekvivalent pro DPH). Datum zaplacení IVA bude uveden ve splátkovém kalendáři, nebo ji můžete zaplatit při dokončení nemovitosti. Platí se pouze u nových nemovitostí. U nových nemovitostí kupující neplatí daň z převodu nemovitosti.
  • Daň z převodu nemovitosti – 7-10 %. Platí kupující pouze u nemovitostí "z druhé ruky". Neplatí se ale IVA.
  • Právnické služby - poplatky za připravení "Escrituary (nabývací listina) a její přeložení před veřejným notářem.
  • Poplatky u notáře - poplatky za přípravu a podepsání nabývací listiny, registraci a kolky. Katastrální úřad - poplatek za registraci do katastru nemovitostí. Poplatky za připojení vody, elektřiny a poplatky za kanalizaci. Roční sazba daně vyplývající z vlastnictví nemovitosti - platí se obci a pohybuje se ve výši přibližně 0,7%. Např. u třípokojové vily se tato daň platí ve výši cca 250 Eur ročně.
  • Další platby - kupujete-li byt v domě patřícímu "společenství vlastníků", budete stejně jako u nás platit adekvátní část nákladů na provoz domu, resp. jeho společných prostor (odvoz odpadků, elektřina, vodné a stočné, náklady na provoz bazénu atd).

S výběrem lokalit a nemovitostí pro co nejvyšší zhodnocení Vám rádi poradíme.